Гледање на кафе
Недела, 01 Ноември 2009 01:18

Иако кафето потекнува од подрачјето на денешна Етиопија, негови први дегустатори и обожаватели биле Арапите! Тие до толку го сакале кафето што и за него почнаа да кажуваат митови дека и тешко болните луге оздравувале со него.

Оваа љубов кон кафето преминува и во Турција, кои отидоа чекор понатаму. Тие кафето го прогласија за свој национален напиток, а исто така почнале да го користат и за предвидување на иднината.
Првите знаци на пророштво од талогот од каде се појавиле во 16 век кога пристигнале и првите вреќи со кафе во Истамбул, а во 1554 година била отворена и првата кафеана на Европско тло во која се служело кафе.

Потоа, пророштвото во кафе прераснало во женска забава, која во Турција е многу популарна и денес. Но, гатањето не е омилено само во Турција. Задоволството во пиењето на кафето и забавата и верувањата / неверувата во фигурите кои се покажуваат доста успешно се пренесе и на нашите простори.

Поради тоа, во продолжение следува кратко упатство за приготвување на кафе, а секако и за гатање на талогот на “турското“ кафе.

Кафето варете го во гезве, а за секоја шоља кафе подгответе една мала лажица фино мелено кафе, една лажица шеќер и полна шоља ладна вода. Празното гезве ставете го на оган, ставете го кафето и шеќерот и добро промешајте ги, на таа мешавина додадете ја ладната вода и чувајте го кафето на оган се додека не зоврие. Потоа, кафето може да го сервирате.

Откако ќе го испиете кафето, завртете ја празната шоља три пати и поставете ја со отворот надолу така што талогот подобро би се распоредил низ шољата.
Додека ја вртите шољата, замислете некоја желба. По кратко време, кое е потребно да се засуши талогот, превртете ја шољата и на талогот ќе има оформено фигури.

Гледањето во кафе се започнува од рачката на шолјата и истата се врти во стрелките на часовникот. Откако ќе завршите со "Гледање во кафето" личноста на која е шољата со кафе со средниот прст на дното од шолјата остава трага и замислува желба, доколку трагата е бела желбата е доста чиста и е веројатна да се исполни, а доколку е темна таа е малку веројатна да се исполни.

Во продолжение следува значењето на некои фигури кои може да се појават:

Ангел – добри вести, среќа, голем настан за вас
Авион – ќе добиете поклон за кој не се надевавте
Балон – бидете внимателни, можни проблеми и несогласувања
Бебе – мали грижи
Брег – лош предзнак, потешкотии и препреки во остварување на целите
Бубачка – тешка задача ќе се постави пред вас
Брод – ви претстои патување
Боца – очекувајте добри вести
Дете – финансиска придобивка
Дланка – проблеми во фамилијата
Грав – финансиски проблеми
Јајце - богатство и успех
Канџа – непријател
Ќелава глава – голема љубов
Клуч – отворање на врати, реализација на напорите, успех
Коњ – снага, независност
Компас – патување кој подалечна дестинација
Круг – очекувајте успех
Круг со точка во близина - принова во фамилиата
Круг со линија во близина – вашиот труд нема да биде почитуван
Круша – финансиска сигурност
Квадрат – нов дом
Пеперутка – флерт
Лав – успех на работа
Лице – некој што ве сака се грижи за вас
Лисица – лажен пријател
Ланец – покана за на свадба
Права линија – напредок без проблеми
Крива линија – неуспех
Топка - некој кој познавате, а се занимава со спорт – му претстои краток период на среќа а потоа несреќа
Мачка - расправија за кратко
Магаре – не се надевајте на помош од вашите пријатели
Метла – успех на работа
Мечка – добро размислете за нови одлуки
Маска – опкружени сте со лицемери, непријатели
Млада месечина – религиски повик
Мотика – финансиска придобивка
Мравка – одлучност некоја работа да се донеси до успех
Наковална – деловен успех
Наушница – потребно ви е внимателно објаснување
Нож – Ве очекува некоја опасност, непријателот ви “крои“ нешто
Овца – тешка работна задача
Око – љубомора, завист
Оро – големо подобрување во животот
Куче – добар и приврзан пријател, верен партнер
Коњ – немате сили започнатата работа да ја донесите до крај
Полна месечина – љубов
Палма – среќни денови во бракот
Пајак – неочекувани пари
Пчела – ќе запознаете нови пријатели и ќе чуете добри вести
Писмо – ве очекуваат добри финансиски денови
Пила – препреки на работа од своите соработници
Прстен – брак
Рак – чувајте се од вашите соработници, можат да ви нанесат зло
Скинат прстен – проблеми во бракот
Риба – животот ќе ви биде побогат, посреќен
Рака – пријателство и фамилија
Срце – љубов, верување и доверба
Стебло – на пат се промени кон подобро
Стол – Неочекуван гостин
Слон – искрен пријател
Сонце – моќ, успех
Свеќа – некој ќе ви помогне да успеете
Стрела – среќна и хармонична љубов
Стена – мал проблем кој брзо ќе го надмините
Стопало – добри вести
Свиња – добивка на работа
Човек со испружена рака – поклон
Чадор – оговарање, озборување
Чамец – работните обрврски можете сам да ги средите
Чорап – оговарање, озборување
Чекан - грижи
Глушец – кражба, разбојништво
Торба – пред вас е некоја замка, ако торбата е отворена можете да ја избегнете, но ако е затворена нема да можете
Трокут – доаѓаат промени
Топка – работата повеќе не ви причинува задоволство
Уво – Ќе слушнете неочекувани вести
Врата – Прилика за успех
Рог – внимавајте на влијанието на лугето во вашата околина
Волк – непријателство, љубомора, можна расправија
Знаме – ве очекува опасност, подгответе се за судир
Змија – внимателно, имате непријатели
Змеј – коренити промени
Звоно – неочекувани вести
Звезда – исполнување на ваша голема желба
Заб - зло
Цвет – финансиска придобивка
Црква - грижи
Харфа – среќа во животот
Шешир – мали незгоди, промени

Изразите и формите постојано ќе се надополнуваат, па слободно доколку знаете значење за некоја форма која ја немаме опфатено чувствувајте се слободни да не контактирате преку нашата контакт форма и да го напишете значењето и името на формата која сакате да се надополни во нашата колекција на форми за гледање на кафе.

Гледање на кафе
  Testosterone Enanthate For SaleToday, Ohio Loans Online are legitimate, but there are illegal transactions that are still on the rise. But it is worth noting that these tests were carried out on the blood cells. Therefore, it's too early to say about scientific evidence of Viagra influence on blood clots.
  • Настани
  • Музика
  • Спорт
  • Филм
>>11.07.2014 Portal
Space Wire, Live
>>11.07.2014 Hauz Bar
Беличанска Трио
>>11.07.2014 Lektira
Brass Brothers
>>11.07.2014 Positive
DjFace / ANDREJ GJOSEV
>>11.07.2014 Rascekor
Latino Fiesta / Ricardo Hernandez & Petar 4
>>12.07.2014 Positive
D.j. Rondevu New York
>>12.07.2014 Hauz Bar
Owl Night Long
>>13.07.2014 Positive
Zoki Conga, Dadoni Trumpet & Dj Mikar LATINO
Број 1 на светските листи 106.6 fm:

Australia: Black Eyed Peas - Meet Me Halfway
Austria: Robbie Williams - Bodies
Belgium: K3 - Mamase!
America: Jay Sean Feat. Lil Wayne - Down
Canada: The Mission District - So Over You Ep
Denmark: Alphabeat - The Spell
Holland: K3 - Mamase!
Finland: Jarkko Martikainen - Polte Paratiisiin
France: Tom Frager And Gwayav - Lady Melody
Ireland: Cheryl Cole - Fight For This Love
Italy: Noemi and Fiorella Mannoia - L'amore Si Odia
New Zealand: Ke$Ha - Tik Tok
Norway: Kent - Tontarna
Portugal: The Black Eyed Peas - I Gotta Feeling
Spain: Nelly Furtado - Manos al aire
Sweden: Darin - Viva La Vida
Switzerland: Robbie Williams - Bodies
Uk: Cheryl Cole - Fight For This Love
Germany: Robbie Williams - Bodies
Argentina: Nelly Furtado - Manos al aire
Brazil: Lady GaGa - Paparazzi
Luxembourg: Robbie Williams - Bodies
Romania: David Guetta and Kelly Rowland - When Love Takes Over
Chile: Lady Gaga - Poker Face
Turkey: Madonna - Celebration
Poland: Black Eyed Peas - I Gotta Feeling
Ice Age 4: Continental Drift
The Hunger Games
Madagascar 3: Europe's Most Wanted